Antidepresiva a další léky v menopauze
Antidepresiva je třída léků známých jako selektivní inhibitory pro zpětné vychytávání serotoninu (SSRI). U nich a příbuzných léků bylo prokázáno, že jsou účinné až u 60% žen při příznacích návalů horka. Konkrétně Venlafaxin (Effexor), Fluoxetin (Prozac), Sertralin (Zoloft), Paroxetin (Paxil), Desvenlafaxin (Pristiq) a Citalopram (Celexa). U těchto léků bylo prokázáno, že snížují návaly horka u mnohých žen. Nicméně, antidepresiva mohou být spojena s vedlejšími účinky, včetně snížení libida nebo sexuální dysfunkce.
Další léky na předpis, u kterých bylo prokázáno, že poskytují určitou úlevu při návalech horka, i když na léčbu návalů horka, nejsou primárně určeny. Všechny z nich mohou mít vedlejší účinky a jejich použití by mělo být projednáno a konzultováno pouze s lékařem. Některé z těchto léků, u kterých bylo prokázáno, že pomáhají zmírnit návaly horka zahrnují složku léku gabapentin (Neurontin) a klonidin (CATAPRES), které jsou používány k léčbě vysokého krevního tlaku.
Doplňky stravy
Sarapis Soja - včelí produkty v klimakteriu + fytoestrogeny ze sóji a červ. jetele
Sarapis Soja je určený ženám v menopauze. Tento preparát spojuje výhody klasického Sarapisu s mateří kašičkou a pylem s výhodami plynoucími z jeho doplnění o fystrogeny ze sóji a červeného jetele. Dále obsahuje sojové izoflavony a izoflavony z červeného jetele, vitamín C a železo, které napomáhají při únavě a vyčerpání a jsou prospěšné pro imunitní systém. Vitamín C přispívá k normální činnosti nervové soustavy a přispívá k normální psychické činnosti.
ATD obecně jsou poměrně velký problém, který podle mě jednou přeroste civilizaci. Když vidím, kolik lidí dnes polyká "pilulky na štěstí" místo toho, aby nejdříve vyzkoušeli třeba doplňky stravy a zkusili s tím něco dělat, tak mě to docela děsí. Protože ne že by to nebylo potřeba, u jisté části populace určitě. Podle mě je tu ale velký problém nadužívání.
OdpovědětVymazat