středa 14. března 2018

Klimakterium

Klimakterium vs. Menopauza

Klimakterium je přirozené období ženy. Dochází v něm k vyhasínání vaječníků. Menopauza lidově řečeno přechod je dán geneticky, celkovým životním stylem, kouřením a různými chorobami. 


Rozdíly

Klimakterium a menopauza se od sebe liší. Menopauza je poslední krvácení, které je řízeno vaječníky. V průměrném věku 51 let. Klimakterium je celé období, kterým žena prochází. 

Příznaky


Nejčastější obtíže jsou návaly horka a pocení. Příznaky vznikají v důsledku poklesu hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu. Období návalů může být různě dlouhé, obvykle trvá několit let.


9 triků jak zvládnout klimakterium

1) Přistupujte k řešení aktivně
Žádné naříkání. Možná sice můžete být citlivější na různé situace, ale je potřeba tohle řešit s chladnou hlavou. Vtipné poznámky přátel či partnera vás dříve rozesmály, ale teď to můžete brát jako útok. Rovněž se může stát, že věci, které vás dříve nechávaly klidnou, vás najednou popudí a reakce můžou být nepřiměřené a nevhodné. Nejedná se psychické onemocnění, pouze o hormonální změny, se kterými jde něco dělat. Zkuste svépomoc ve formě životosprávy, zdravého pohybu, doplňky stravy, péči o vztah či sebe.
2) Změnte dietní režim
Co se týče postavy ženy spíše nabírají na hmotnosti a kila se jim daří shazovat o něco hůře. Jídelníček by se měl skládat z bílkovin jako jsou vajíčka, maso, ryby také z ovoce a zeleniny. Především by jídelníček měl obsahovat kvalitní tuky a oleje. Avokádo, ořechy, sádlo, máslo a kvalitní olivový olej, to vše by němělo chybět v jídelníčku. Tento styl stravování má i konkrétní název Low carb: chybí zde sacharidy. Lidé většinou čerpají energii ze sacharidů, což není příliš vhodné neboť sacharidy se mnohem rychleji střebávají a brzy máte pocit hladu. Energii, kterou získáváme z tuků, zeleniny a bílkovin jsou mnohem lépe stravitelné a uvolňují se poměrně delší dobu, proto jste schopná jíst třeba jen 3x denně což vám úplně stačí.  Dostatek ptiného režimu min 2,5 l denně. Vyhněte se sladkým nápojm a limonádám. Jezte když máte hlad a zbytečně do sebe necpěte další jídlo nebo sladkosti. Tělo musí v klidu vytrávit. Poslouchejte své tělo.
3) Pohyb na čertsvém vzduchu
Aktivním pohybem podpoříte růst svalové hmoty, která vám pak pomáhá lépe odbourávat tuky, ale zpevňujete kostru a tělo. Pohyb na sluníčku aktivuje tvorbu vitaminu D.
4) Pečujte o své vztahy
Pokud jste s partnerem dosud vychovávali děti a vše se točilo kolem nich, je nejvyšší čas se věnovat také sobě a vašemu vztahu. Ve vztahu je důležité, aby na prvním místě byl životní partner nebo partnerka a aby mezi vámi byl vztah, kdy si i po spoustě společně prožitých let máte co říct. O vztah je důležité pečovat dlouhodobě a společně.
5) Přehodnoťte smysl života a hodnoty
Přehodnoťte své životní hodnoty. Naučte se pečovat nejen o druhé, ale i o sebe a své vztahy. Najděte si nějakou volnočasovou aktivitu či zálibu. Začněte trávit více času s partnerem či přáteli.
6) Pečujte o své tělo
Odpočívejte více, dopřejte si masáž a regeneraci. Zajděte si ke kadeřníkovi či na kosmetiku. 
7) Přechod není strašák nebo bod, ve kterém vše končí
Přechod je neodmyslitelná součást života ženy. Je to fyziologické období ne nemoc. 
8) Preventivní prohlídky u lékaře
Součástí je prevence. Ta by měla být minimálně jednou za rok u vašeho gynekologa. Od 50 let by nemělo chybět ani vyšetření kostí jako prevence řídnutí kostní hmoty. U praktického lékaře by měla být prevence jednou za 2 roky spojená s vyšetřením krve na cholesterol, hladinu cukru, jaterní testy a základní hodnoty krevního obrazu. Vyšetření prsou se doporučuje jednou za dva roky.
9) Nebojte se případné léčby
Nestyďte se když vám bude muset váš lékař stanovit některý způsob léčby. Někdy stačí léčba nehormonální, jindy je vhodná léčba hormony. Důležité je nečekat a konat. Moderní není trápit se, moderní je žít naplno i v období přechodu.
Doporučený produkt

Sarapis Plus: doplňěk stravy nejen v období klimakteria, složení je obohaceno o nové látky.
 Vegall Priroda ženám

1 komentář:

  1. Jako chlap k tomuto nejsem zcela oprávněný, přesto si k tomu ale něco málo řeknu. Podle mě je hodně důležité to, jak se žena sama cítí. A je pravda taková, že hodně záleží na psychice a navíc jsou dneska možnosti jako injekční lipolýza a další metody estetické medicíny, které sice přírodu nezastaví, ale zpomalí nebo pozastaví ty fyzické příznaky stárnutí.

    OdpovědětVymazat